You deserve the best mortgage terms. We will negotiate them for you, saving you time and money.

We'll do our best to
get your mortgage.

We guarantee you the best current terms with all mortgage banks.

The interest rates offered by us are below the market average in the long term.

Call us on +420 775 115 118
or please send a question

Víte, jak darovat nemovitost, na kterou jste si vzali hypotéku?

Víte, jak darovat nemovitost, na kterou jste si vzali hypotéku?

28. March 2024

Zejména rodiče, kteří chtějí nemovitost předat dětem už v průběhu života a vyhnout se tak dědickému řízení, často přemýšlí nad tím, jak to udělat. Když je nemovitost v jejich vlastnictví a není na ní žádný úvěr, je to snadné, ale co když jde o nemovitost, na které je hypotéka? Dá se taková nemovitost darovat? Ano, dá! A není to o nic složitější.

Dědické řízení stojí čas i finance

S dědickým řízením jsou spojené docela vysoké náklady, navíc nějakou dobu probíhá. Blízcí příbuzní sice neplatí dědickou daň, s poplatky notáři je ale třeba počítat, a že jsou poměrně vysoké, vyšší, než jaké jsou spojené s darovací smlouvou. I to je důvod, proč se lidé dědickému řízení snaží vyhnout, na druhou stranu se bojí, že když je na nemovitosti hypotéka, je to nemožné. Naštěstí to není pravda, i nemovitost s hypotékou lze darovat.

Postup se mezi nemovitostí s hypotékou a bez ní příliš neliší

Ať už chcete darovat jakoukoli nemovitost, měli byste vědět, co všechno vás čeká. Nestačí si jen říct, že někomu tu nemovitost darujete, je třeba podstoupit určité kroky, mezi nimi:

  • Sepsat smlouvu
  • Zapsat do katastru nemovitostí věcná břemena
  • Případně vyplatit další sourozence

Smlouva je nutností

Někdo by si řekl, že když nemovitost darují dětem jejich rodiče, je zbytečné sepisovat smlouvu. Rozhodně to tak není, jen písemná smlouva je totiž z legislativního hlediska platná. Pokud byste ji nesepsali, musíte do dědického řízení.

Co v takové smlouvě nesmí chybět?

  • Jméno, příjmení, datum narození a trvalé bydliště dárce
  • Jméno, příjmení, datum narození a trvalé bydliště obdarovaného
  • Předmět daru
  • Nemovitost, kterou identifikujete pomocí údajů zapsaných v katastru nemovitostí.
  • Notářsky ověřený podpis dárce
  • Notářsky ověřený podpis obdarovaného

Víte, že smlouvu o darování nemovitosti si můžete klidně sepsat sami? Kdo ale chce mít jistotu, že vše bude naprosto bez vad, ten může využít služeb notáře nebo advokáta.

Věcná břemena nepodceňujte

Pokud dětem darujete svoji nemovitost už za svého života, nejspíš si chcete zajistit, že vás v domě nebo bytě nechají dožít. Jak toho dosáhnout? Právě zanesením věcného břemene do katastru nemovitostí. Díky tomu budete mít jistotu, že vás nikdo proti vaší vůli nevystěhuje. Zdá se vám to zbytečné, když jde o rodinu? Nikdy bohužel nevíte, jak se vaše vztahy budou vyvíjet, navíc se mohou zadlužit a o nemovitost přijít. Věcné břemeno musí dodržet i nový majitel, pro vás tedy jde o jakousi pojistku, že můžete nemovitost dál využívat.

Máte sourozence? Pak je vyplaťte!

Vyplácení sourozenců s darováním nemovitosti často úzce souvisí, protože rodiče většinou chtějí své potomky spravedlivě podělit. Pokud nemovitost darovali celou vám, nezbývá nic jiného, než je vyplatit, tedy vypočítat podíl jednotlivých sourozenců a vyplatit jim odpovídající částku. Je jen na vás a vaší vzájemné dohodě, zda tak učiníte naráz, nebo jim podíl budete pravidelně splácet, pokud se rozhodnete pro první variantu, ale nemáte dostatečně našetřeno, může vám s tím pomoci hypotéka.

Jako nový majitel nemovitosti si jednoduše vezmete hypoteční úvěr na vypořádání majetkových práv v rodině a z něj zaplatíte podíly ostatních sourozenců. Ve srovnání se spotřebitelským úvěrem budete platit mnohem menší úroky, peníze vám může ušetřit i srovnání pomocí hypoteční kalkulačky, díky které se najdete tu nejvýhodnější hypotéku.

Víte, že pokud jde o nemovitost s hypotékou, je to trochu složitější? Nová hypotéka nemusí být řešením, můžete si ale při převodu hypotéky sjednat její navýšení.

Darování hypotéky s nemovitostí musí schválit banka

Už jsme si řekli, že mezi darováním nemovitosti bez hypotéky a s ní není skoro žádný rozdíl, jeden ale přeci jen existuje. Pokud váš dům nebo byt slouží jako zástava hypotečního úvěru, musí její darování banka schválit. Přece jen má v katastru zapsané zástavní právo na tuto nemovitost, kromě toho často i věcné břemeno zákazu zcizení. A právě to znamená, že nemovitost bez souhlasu banky nesmíte nikomu ani darovat, ani prodat.

Pokud tedy máte úmysl nemovitost s hypotékou darovat, musíte se nejprve domluvit s bankou, jak situaci řešit. Možnosti jsou 3, a to:

  • Převedení současné hypotéky na nového majitele.
  • Ponechat si hypotéku a dál ji splácet, ačkoli už nejste vlastník nemovitosti.
  • Hypotéku doplatit.

Nejčastěji se hypotéka převede na nového majitele

Převedení současné hypotéky na nového majitele je nejčastější způsob řešení situace, pro banku se totiž změní jen dlužník, který jí nadále úvěr splácí. I toho si ale musí prověřit a ujistit se, že splní její podmínky pro získání hypotéky. Pokud je nesplní, žádost zamítne a vy celou situaci musíte řešit jiným způsobem.

Hypotéku dál splácí původní majitel nemovitosti

Další způsob, jak postupovat při darování nemovitosti s hypotékou je ten, že ačkoli už nebudete majitel, budete dál hypoteční úvěr splácet. Jde o riskantnější variantu, která je ale řešením, když nový majitel např. nesplní kritéria banky pro schválení hypotéky.

Doplacení hypotečního úvěru

Poslední způsob je nejbezpečnější, vyžaduje ale dostatek vlastních financí. K doplacení hypotéky je možné přistoupit v okamžiku, kdy končí její fixace, měsíc před jejím koncem totiž už nemusíte platit žádné poplatky za předčasné splacení hypotečního úvěru.

Víte, že ke konci fixace můžete přistoupit i k refinancování hypotéky, tedy splacení současné hypotéky díky nové hypotéce, která má například výhodnější podmínky? Tento způsob může být řešením i ve chvíli, kdy banka zamítne převod hypotéky na nového majitele. Každý poskytovatel hypotečního úvěru má totiž jiné podmínky, posuzuje jinak i bonitu žadatele. V takovém případě je ale ideální využít služeb hypotečního poradce, který vám pomůže zjistit, u jakého poskytovatele by žadatel podmínky splnil.

Back to mortgage news

We compare the offers of all mortgage banks in the Czech Republic for you

ČSOB
Česka Spořitelna
Equabank
Raiffeisen bank
Wüstenrot
Hypoteční banka
MONETA Money bank
Oberbank
Sberbank
Expobank
mBank
Unicredit Bank
Komerční banka