27. June
Uvažujete o hypotéce v eurech? Dejte si pozor, ať nenaletíte!
2. May 2023
Mnozí z nás, kteří bydlí v nájmu, často přemýšlí, zda by se jim nevyplatilo investovat do vlastního bydlení. Ještě docela nedávno byl zájem o hypotéky enormní, v poslední době trochu ochladl. Důvod? Navýšení úrokových sazeb, zpřísnění podmínek a nejistota. I to je možná jeden z důvodů, proč se Češi začali zajímat o hypotéky v eurech, které slibují výhodnější úrokovou sazbu. Dosud to zní skvěle, není v tom ale nějaký háček?
Zájemců o hypotéky je méně
Už v úvodu jsme zmínili, že zájemců o hypotéky je stále méně a méně, a že na vině jsou zejména vysoké úrokové sazby a naše nejistota. Ceny potravin, služeb i energií vystoupaly do závratných výšin, nikdo neví, co čekat za den, za týden, za měsíc, za rok. Je tak jasné, že se snažíme najít každou možnost, jak ušetřit.
Když si spojíme snahu ušetřit se snahou zajistit si bydlení, je nasnadě hypotéka v eurech, která láká na nízký úrok. Zatímco klasickou hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou někde kolem 6 %, třeba u našich sousedů na Slovensku je šance získat eurovou hypotéku se sazbou od 2,59 procenta. A to je už velký rozdíl. Jenže není zlato všechno, co se třpytí, a platí to i v tomto případě.
Když se řekne eurová hypotéka
Hypoteční úvěry jsou v ČR ve většině případů vedeny v českých korunách, což v praxi znamená, že banka vám sjednanou částku vyplatí v korunách a vy ji ve stejné měně i splácíte. Jen ve velmi výjimečných případech částku banka proplatí v eurech, vy ji ale splácíte v korunách.
Co když si ale úvěr sjednáváte v jiné zemi eurozóny? Když budete mít štěstí a banka vám úvěr schválí, částku vám vyplatí v eurech a vy v nich úvěr také musíte splácet. Nejprve ale musíte prokázat, že v zemi eurozóny máte trvalý či přechodný pobyt a pravidelný příjem v eurech. Další podmínkou, kterou je třeba splnit, je zajistit hypoteční úvěr nemovitostí, která stojí na území země, ve které o úvěr žádáte. A to už je trochu složitější, ne každý dokáže tyto podmínky splnit.
Kdo nejčastěji patří mezi žadatele o eurovou hypotéku?
Vzhledem k výše uvedeným podmínkám, které je třeba splnit, se o hypotéku v eurech zajímají hlavně:
- Přeshraniční pracovníci neboli pendleři, kteří vydělávají v eurech
- Manažeři nadnárodních firem s příjmy v eurech
- Češi, kteří žijí v zahraničí
- Lidé v příhraničí
Víte, že nemovitost těsně za našimi hranicemi vás může vyjít levněji než v u nás? Když k tomu připočteme nižší úrok, hned je jasné, proč hypotéka v eurech láká. Napomáhá tomu i skutečnost, že když o koupi takové nemovitosti uvažujete a žádáte o hypotéku v eurech, nemusíte sledovat kurzy měn a vyhlížet okamžik ideální pro směnu peněz.
Eurová hypotéka v Čechách?
Nastavení úrokové sazby hypotéky se odvíjí od nastavení základních úrokových sazeb v ekonomice, a právě tady najdeme i původ navýšení sazeb Českou národní bankou. To se samozřejmě nevyhne ani eurovým hypotékám. Ty tuzemské banky až na jednu jedinou výjimku nenabízí, a to hned ze dvou důvodů.
- Většina žadatelů chce úvěr vyplatit v korunách.
- Eurová hypotéka s sebou nese pro banky zvýšené riziko. Kdyby totiž koruna posílila, hodnota zastavené nemovitosti by se zároveň snížila hodnota zastavené nemovitosti. A to mnohdy výrazně. Třeba u hypotéky ve výši 200 tisíc EUR sjednané při kurzu 25 CZK/EUR má nemovitost hodnotu 5 milionů korun, když se ale změní kurz třeba na 23 CZK/EUR, hodnota nemovitosti bude rázem jen 4 600 000 Kč.
Má hypotéka v eurech i rizika pro žadatele?
Ano, má. Stejně jako u bank jde o kurzové riziko. Když by klient převáděl koruny na splátku v eurech, řídí se opět aktuálním kurzem. Pokud je v době sjednání kurz 25 CZK/EUR a splátka činí 15 000 Kč, na účet banky pošlete 600 eur. Když koruna posílí na 23 CZK/EUR, pošlete bance 652 eur.
Back to mortgage newsWe will gladly help you
Guide to choosing a mortgage How to use our calculator Send a querynebo volejte 775 115 118
We will gladly help you how to use the mortgage calculator, or we will guide you through the process of selecting a mortgage.
an average amount we save each client during fixation period
the volume of requests over the last month
by comparison from the offer of housing loan products