Poplatky za vyřízení hypotéky – přesun k pevným částkám

Poplatek za schválení hypotéky si v aktuálním roce 2016 účtuje 8 z 12 zkoumaných bank. Jediná banka zůstává u zastaralého modelu, kdy tento poplatek počítá procentem z objemu poskytnutého úvěru. Zbytek hypotečních bank si již účtuje ceníkem pevně stanovenou částku. Zajímavá je situace kolem poplatku za správu úvěru, ten si totiž účtuje více bank než v roce 2014!
Poplatky za vyřízení hypotéky
Co v článku najdete:
U poplatku za vedení úvěrového účtu k výraznému snižování nedošlo
Poplatky již nejsou velkým strašákem

Poplatek za schválení hypotečního úvěru si v současném roce 2016 neúčtují Česká spořitelna, GE Money Bank, Raiffeisenbank a Sberbank. Expobank jako jediná počítá tento poplatek procentuální částí ze schválené hypotéky (0,25 % z objemu úvěru, přičemž horní hranice poplatku není omezena). Zbytek trhu se vydal cestou pevně stanovených poplatků (viz tabulka níže).

Výše poplatku za schválení hypotéky u jednotlivých bank

BankaVýše poplatku
Česká spořitelna– Kč
ČSOB3 900 Kč
Equa bank2 800 Kč
Expobank0,25 % z objemu úvěru, min. 2 900 Kč
GE Money Bank– Kč
Hypoteční banka3 900 Kč
Komerční banka2 900 Kč
mBank4 000 Kč
Reiffeisenbank– Kč
Sberbank– Kč
Unicredit bank2 500 Kč
Wüstenrot hypoteční banka2 400 Kč

Jak je z tabulky patrné, banky se uchýlily k nižším jednorázovým poplatkům za vyřízení hypotečního úvěru. K tomu průběžně připravují marketingové akce, kterými zvýhodňují určité druhy a účely hypoték, například hypotéky s nižším LTV, nebo refinancování.

Zajímavým vývojem prošel poplatek za vedení úvěrového účtu. Porovnali jsme výši tohoto poplatku u jednotlivých bank ze sazebníků (10. 1. 2016) a sazebníků platných v říjnu 2014, tj. období krátce po vynesení rozsudku Ústavního soudu, který rozhodl, že banky nemusí svým klientům vracet poplatky za vedení úvěrového účtu (situace, kdy se hromadily žaloby na strhávání poplatků za vedení úvěrového účtu, přiměla některé banky k tomu, aby od tohoto poplatku upustily).

U poplatku za vedení úvěrového účtu k výraznému snižování nedošlo

Z bank, které si tento poplatek v říjnu 2014 neúčtovaly, jej znovu zavedla Komerční banka. U nulového poplatku zůstaly (tj. od října 2014 nedošlo ke změně) Expobank, mBank, Raiffeisenbank. Se stejnou výší poplatků (tj. také nedošlo ke změně) se můžete setkat u ČSOB, Hypoteční banky, Unicredit bank a Wüstenrot hypoteční banky. Zrušily jej Česká spořitelna, Equa bank a Sberbank.

Výše měsíčního poplatku za správu úvěrového účtu u jednotlivých bank

BankaVýše poplatku
Česká spořitelna0 Kč
ČSOB3 900 Kč
Equa bank– Kč
Expobank– Kč
GE Money Bank– Kč
Hypoteční banka150 Kč
Komerční banka150 Kč
mBank– Kč
Reiffeisenbank– Kč
Sberbank0 Kč
Unicredit bank200 Kč
Wüstenrot hypoteční banka150 Kč

Poplatky již nejsou velkým strašákem

Zejména poplatek za schválení hypotéky dokázal dříve pořádně míchat výhodností nabídek jednotlivých bank. Rozdíly ve výši tohoto poplatku činily i více jak 10 000 Kč! Dnes, kdy tyto rozdíly nejsou tak velké, se zájemci o nové bydlení mohou ještě více zaměřit na úrokovou sazbu a poplatek za vedení úvěrového účtu (resp. jejich porovnávání).

„Smutným faktem je, že za uplynulé 2 roky nedošlo na českém hypotečním trhu k žádným výraznějším produktovým inovacím a banky si stále konkurují hlavně úrokovými sazbami, což je dostalo do situace, kdy jsou jejich marže z úvěrů nižší, než v některých vyspělejších západoevropských trzích“, dodává Marek Pavlík, zakladatel portálu hypotecnikalkulacka.cz