27. června
Jak se vyvíjely ceny nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024
29. října 2024
Podle nejnovějších průzkumů si 92 % Čechů přeje bydlet ve vlastním. O tom, kolik procent populace si nakonec tento sen splní, do zásadní míry rozhoduje nabídková cena nemovitostí. V následujících řádcích se podíváme na to, jak se ceny nemovitostí v Česku vyvíjely od roku 2020 až do současnosti.
Vývoj cen nemovitostí v roce 2024
Zatímco rok 2023 se nesl ve znamení mírného poklesu nabídkových cen nemovitostí, se začátkem roku 2024 opět došlo k jejich nárůstu. Zvýšení cen se týká bytů i domů ve všech krajích České republiky. Důvodem je uvolnění podmínek pro čerpání hypotečních úvěrů ze strany ČNB a také snížení úrokových sazeb, jež se promítá do dostupnějších hypoték. Co se týče vyhlídek do budoucna, dle predikcí bude zvyšování nabídkových cen nemovitostí pokračovat i v dalších měsících letošního roku, a to zejména vzhledem k vysoké poptávce i pomalému procesu schvalování a výstavby nových nemovitostí.
Vývoj cen nemovitostí v září 2024
Jak se vyvíjely ceny nemovitostí v září 2024? Dle ČBA Hypomonitoru se oproti srpnu snížila hypoteční aktivita o čtvrtinu. Banky a stavební spořitelny v průběhu tohoto měsíce poskytly hypoteční úvěry za více než 24 miliard korun, přičemž nové úvěry tvořily takřka 20 miliard korun. Co se týče vývoje cen nemovitostí, ceny nových bytů meziročně vzrostly o 6,5 %. Došlo také k nárůstu cen starších bytů, konkrétně o 7,8 %. Nárůst zaznamenaly i ceny rodinných domů, a to o 8,1 % v porovnání s loňským rokem. V září činila v rámci České republiky průměrná cena za metr čtvereční nového bytu 123,3 tisíc korun a za metr čtvereční staršího bytu 62,9 tisíc korun. Průměrná cena za rodinný dům se dostala na 5,32 milionů korun.
Vývoj cen nemovitostí v srpnu 2024
Srpen roku 2024 se nesl ve znamení pokračujícího oživování trhu s nemovitostmi. Důkazem je skutečnost, že dle údajů ČBA Hypomonitoru byl objem hypoték poskytnutých v srpnu nejvyšší od ledna roku 2022. V průběhu srpna 2024 poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry za více než 32 miliard korun. V porovnání s červencem stejného roku se hypoteční aktivita zvýšila o třetinu. Co se týče cen nemovitostí, z údajů ČBA Hypomonitoru vyplývá, že došlo k nárůstu nabídkových cen nemovitostí o 3,4 % v porovnání s rokem předchozím. Ceny nových bytů meziročně vzrostly o 6,3 %, ceny starších bytů o 6,4 % a ceny rodinných domů o 2,5 %. V celorepublikovém průměru se v srpnu pohybovala cena metru čtverečního nového bytu na úrovni 122,6 tisíc korun a cena metru čtverečního staršího bytu činila 62,8 tisíc korun. Domy se v průměru prodávaly za 5,31 milionů korun.
Vývoj cen nemovitostí v červenci 2024
Dle údajů ČBA Monitoru došlo v červenci k nárůstu cen nových bytů o 8,5 % v porovnání s předchozím rokem. Průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v tomto měsíci činila 121,7 tisíc korun. Ve srovnání s minulým rokem došlo také k nárůstu cen starších bytů, konkrétně o 5,3 %. K meziročnímu poklesu o 5,6 % však došlo v případě cen rodinných domů. V červenci se rodinné domy prodávaly v průměru za 5,2 milionů korun. V průběhu července poskytly banky a stavební spořitelny hypoteční úvěry v celkové výši 23,8 miliard korun.
Vývoj cen nemovitostí v červnu 2024
Během června 2024 došlo dle ČBA Monitoru k nárůstu nabídkových cen nemovitostí o 3,4 % v porovnání s předchozím rokem, v Praze se jednalo o nárůst o 4 %. V tomto měsíci činila průměrná cena za metr čtvereční nového bytu 120,4 tisíc korun, u starších bytů se jednalo o částku 62,9 tisíc korun. Co se týče průměrné ceny rodinného domu, dostala se na úroveň 5,4 milionů korun. V červnu 2024 banky a stavební spořitelny poskytly více hypoték než v předchozím měsíci, konkrétně se jednalo o hypoteční úvěry za 24,2 miliard korun.
Vývoj cen nemovitostí v květnu 2024
Pokud bychom se zaměřili na srovnání cen nemovitostí v květnu 2023 a květnu 2024, zjistili bychom, že má na vývoj cen nemovitostí obrovský vliv lokalita. Zatímco v žádaných lokalitách, kde figurují zájemci o investiční nemovitosti, dochází k mírnému nárůstu cen, u méně žádaných lokalit je možné sledovat mírný pokles cen. Dochází také k poklesu cen rekreačních objektů. Co se týče objemu poskytnutých hypoték v květnu 2024, banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 23,7 miliard korun. Oproti dubnu se jedná o růst 8 %, meziročně o 92 %.
Vývoj cen nemovitostí v dubnu 2024
Vývoj cen nemovitostí u nás se v období od dubna 2023 do dubna 2024 nesl ve znamení mírného nárůstu cen nemovitostí, a to zejména ve velkých městech. Pokud bychom se podívali například na průměrnou cenu metru čtverečního bytu v Praze, zjistili bychom, že v dubnu roku 2023 činila 125 589 Kč a o rok později vzrostla na 131 928 Kč. Během měsíce dubna banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry v celkové výši 21,9 miliard korun.
Vývoj cen nemovitostí v březnu 2024
Podobný vývoj růstu nabídkových cen jako v lednu a v únoru bylo možné sledovat v průběhu března 2024, i březen byl spojený s mírným nárůstem cen nemovitostí napříč kraji. Průměrná cena za metr čtvereční bytu v Praze v tomto období činila 125 500 Kč. Co se týče objemu poskytnutých úvěrů, zastavily se na částce 18,2 miliard korun.
Vývoj cen nemovitostí v únoru 2024
První měsíce roku 2024 pro realitní trh znamenaly nárůst cen bytů takřka ve všech krajích. Hned v několika z nich se se začátkem roku 2024 dostaly na stejnou úroveň, na které byly v začátku roku 2023. Růst se týkal také rodinných domů. Únor patřil i zvýšenému zájmu o hypotéky. Banky a stavební spořitelny zájemcům o bydlení poskytly úvěry v celkové výši 15,8 miliard korun.
Vývoj cen nemovitostí v lednu 2024
Leden roku 2024 by se dal označit jako měsíc, ve kterém došlo k pozvolné stabilizaci cen nemovitostí po období spojeném s vysokou inflací a rekordními úrokovými sazbami. Začátek roku 2024 byl spojený s mírným růstem cen bytů a naopak s mírným poklesem cen rodinných domů. Z pohledu poskytnutých úvěrů tento měsíc nebyl příliš plodný. Banky a hypoteční spořitelny poskytly úvěry v celkové výši 13 miliard korun.
Vývoj cen nemovitostí v roce 2023
Pro realitní trh znamenal rok 2023 rok velkého propadu, což ostatně dosvědčuje skutečnost, že se v tomto roce v České republice prodalo nejméně bytů a domů za posledních 8 let, konkrétně se jednalo o 55 180 bytů a 34 769 domů. Oproti roku předchozímu došlo i k poklesu rekreačních objektů, a to o 19 %. A jak se v tomto období vyvíjely ceny nemovitostí? U cen bytů došlo k meziročnímu poklesu o 5,8 %, ceny rodinných domů meziročně stagnovaly a u cen pozemků došlo k nárůstu o 7,2 %.
Vývoj cen nemovitostí v roce 2022
Rok 2022 podobně jako rok 2021 patřil prudkému nárůstu cen nemovitostí. Během tohoto roku u nás ceny bytů meziročně vzrostly o více než 16 % a domů o 11 %. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám se tento rok nesl také ve znamení snížení poptávky po nemovitostech a poklesu prodeje nemovitostí.
Vývoj cen nemovitostí v roce 2021
I rok 2021, stejně jako rok předchozí, pokračoval v trendu vysokého zájmu o nemovitosti. Extrémní poptávka po nemovitostech se promítla do citelného zvýšení cen nemovitostí. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že došlo k meziročnímu nárůstu cen bytů o 22,2 % a meziročnímu růstu nabídkových cen rodinných domů o 19,2 %. Rok 2021 byl spojený i s rekordním počtem prodaných nemovitostí, konkrétně se jednalo o 73 605 prodaných bytů a 55 941 domů.
Vývoj cen nemovitostí v roce 2020
Rok 2020 byl spojený s obrovským zájem o nemovitosti. Poptávka po nemovitostech, která výrazně převyšovala nabídku, se promítla do růstu cen nemovitostí, kdy ceny meziročně vzrostly o 8 %. Tento rok byl také spojený s tím, že průměrná cena za metr čtvereční bytu v Česku poprvé v historii přesáhla 50 000 Kč. V roce 2021 se prodaly nemovitosti v celkové výši 470 miliard korun, což bylo o 72 miliard korun více než v roce předchozím.
Jaký vliv má na ceny nemovitostí inflace
Jedním z významných faktorů, které mají vliv na ceny nemovitostí, je inflace. Poptávka po nemovitostech ze strany domácností s limitovanými vlastními finančními zdroji může být inflací ovlivněna zcela zásadně. Vysoká inflace totiž snižuje schopnost financovat koupi nemovitosti, čímž může vyvíjet tlak na snížení cen nemovitostí. Naopak snížení inflace může vést k budoucímu nárůstu cen. Více o aktuálním i historickém vývoji inflace se dozvíte zde.
Jak vývoj cen nemovitostí ovlivňuje výše úrokových sazeb?
Kromě výše inflace nabídkovou cenu nemovitostí výrazně ovlivňuje i vývoj úrokových sazeb. Obecně platí, že vysoké úrokové sazby jdou ruku v ruce se snížením zájmu o vlastní bydlení. Menší poptávka pak obvykle souvisí se snížením ceny nemovitostí. A platí to samozřejmě i naopak. Tento trend potvrzuje i vývoj cen nemovitostí v průběhu roku 2024, kdy došlo ke snížení úrokových sazeb, což se promítlo do mírného zvýšení cen bytů a domů. Chcete vědět více o tom, jak se v Česku vyvíjely úrokové sazby? Přečtěte si článek Jak se od roku 2020 vyvíjely úrokové sazby hypoték.
Zpět na hypoteční zprávyRádi vám poradíme
Průvodce výběrem hypotéky Jak používat naši kalkulačku Poslat dotaznebo volejte 775 115 118
Rádi vám poradíme jak používat hypoteční kalkulačku, nebo vás provedeme výběrem hypotéky.
průměrně ušetříme každému klientovi za dobu fixace
objem poptávek za poslední měsíc
porovnáváme z nabídky úvěrových produktů na bydlení