27. června
Hypotéka na pronájem aneb investiční hypotéka - k čemu je?
30. března 2023
Pokud již vlastníte nemovitost a plánujete investovat do další, využijte hypotéku na investiční nemovitost. Tento druh hypotéky vám umožní získat peníze nejen na samotný nákup, ale také na výstavbu nebo rekonstrukci investičního bytu nebo domu. Pokud tedy plánujete získat hypotéku na nemovitost určenou k pronájmu, následující informace vám pomohou.
Hypotéka na investiční dům nebo byt
V posledních letech si mnoho obyvatel České republiky pořizuje investiční nemovitosti kvůli rostoucím cenám nemovitostí a nájmů. Tyto investiční nemovitosti mohou být jednotlivé byty, byty v domě nebo rodinné domy, které jsou určeny k pronájmu. Financování nákupu, výstavby nebo rekonstrukce investičního bytu či domu jednoduše realizujete pomocí hypotéky.
Banky většinou neoznačují hypotéku na nákup investiční nemovitosti jako "investiční" nebo "na pronájem", protože se v podstatě neliší od klasické hypotéky. Rozdílem je pouze to, že banka při posuzování žádosti o hypotéku zohledňuje nejen pravidelné příjmy žadatele, ale také očekávané příjmy z pronájmu investiční nemovitosti. To zvyšuje šanci na získání vyššího úvěru.
Jak danit krátkodobý i dlouhodobý pronájem investiční nemovitosti
V posledních letech si stále více lidí pořizuje investiční nemovitosti ve větších městech, které pronajímají, ať už krátkodobě nebo dlouhodobě turistům, aby využili rostoucích cen nemovitostí a nájmů. Dlouhodobý pronájem obvykle pokryje pravidelnou měsíční splátku hypotéky, zatímco krátkodobý pronájem může být výnosnější, zejména v atraktivních lokalitách. Myslete na to, že příjmy z pronájmu musí být zahrnuty do daňového přiznání a řádně zdaněny.
Danění krátkodobého a dlouhodobého pronájmu odlišné. Při dlouhodobém pronájmu se příjmy daní jako příjmy z pronájmu, zatímco krátkodobé pronajímání se považuje za podnikání a příjmy jsou tak zdaněny jako příjmy z živnostenského podnikání. U krátkodobých pronájmů nezapomeňte na úhradu místních poplatků, např. poplatek z ubytovací kapacity nebo poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt.
Výhody pořízení investičního bytu či domu
Investice do pronajaté nemovitosti může být výhodná z několika důvodů. Kromě pravidelného zdroje příjmů z pronájmu může být nemovitost také lukrativní investicí, protože tržní cena nemovitostí v čase často roste. Po splacení hypotéky pak máte k dispozici nemovitost, kterou můžete dál využívat nebo předat dětem, případně prodat a získat finanční rezervu například na důchod.
Nevýhody pořízení investiční nemovitosti
Investice do nemovitosti může být pro mnoho lidí lákavou možností získání pravidelného příjmu. Nicméně se neobejde bez určitých nevýhod. Například hledání vhodných nájemníků může být náročné a pokud nemovitost dlouhodobě neobsadíte, budete ze svého muset platit splátky hypotéky a další výdaje spojené s provozem nemovitosti. Tento stav může být finančně náročný pro váš rodinný rozpočet.
Kromě toho administrativa spojená s pronájmem nemovitosti nebo poskytováním ubytovacích služeb také není pro každého. Zahrnuje to např. zdanění příjmu, platby místních poplatků a další administrativní úkony, které vyžadují čas a úsilí. Tyto faktory určitě řádně zvažte při svém rozhodování o investici do nemovitosti.
Sjednání hypotéky na nákup investiční nemovitosti
Každá banka při posuzování žádosti o hypotéku na investiční nemovitost dbá především na bonitu žadatele. Žadatel musí být plnoletý, způsobilý k právním úkonům, mít dostatečně vysoký a pravidelný příjem a nesmí být zapsán v registru dlužníků. Pokud již máte nájemní smlouvu s budoucím nájemcem, je to pro vás výhoda, protože banka zohlední i příjmy z pronájmu ke koupi nemovitosti.
Zpět na hypoteční zprávyRádi vám poradíme
Průvodce výběrem hypotéky Jak používat naši kalkulačku Poslat dotaznebo volejte 775 115 118
Rádi vám poradíme jak používat hypoteční kalkulačku, nebo vás provedeme výběrem hypotéky.
průměrně ušetříme každému klientovi za dobu fixace
objem poptávek za poslední měsíc
porovnáváme z nabídky úvěrových produktů na bydlení